Oświetlenie magazynu wysokiego składowania


W wielu nowych projektach oświetlenia magazynu wysokiego składowania, inwestorzy w celu obniżenia kosztów proszą o konwencjonalne rozwiązanie.
Tak na prawdę stosując w obecnej chwili rozwiązania oparte na konwencjonalnych rozwiązaniach powodują tylko i wyłącznie wzrost kosztów użytkowania. Cały problem tkwi w braku spojrzenia na inwestycję w rozsądnym przedziale czasowym. Poniżej postaramy się przedstawić trzy różne podejścia do problemu oświetlenia hali magazynowej wysokiego składowania.

Norma oświetleniowa w magazynach wysokiego składowania

Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy alejkę między regałami traktować nadal jako magazyn czy może raczej jako ciąg komunikacyjny?
Norma PN-EN 12464-1 określa nam oświetlenie miejsc pracy, a tak na prawdę pracę jaką wykonujemy na podłodze alejki to poruszanie się pieszo lub wózkiem widłowym dlatego minimalne natężenie oświetlenia można przyjąć 150lx zamiast 200lx.

Bez tytułu

 

Zatem zgodnie z normą, Em czyli średnie natężenie w badanym obszarze powinno wynosić 150lx , wskaźnik olśnienia UGRl powinien być nie większy niż 28, równomierność natężenia światła w badanym obszarze Uo ( minimalne natężenie w obszarze / średnie natężenie w obszarze) powinna być nie mniejsza niż 0,4 a współczynnik oddawania barw Ra (w odniesieniu do słońca gdzie Ra wynosi 100) powinno być nie mniejsze niż 40.

 

Oświetlenie wysokiego składowania  konwencjonalną oprawą hermetyczną 2x58W

Podstawową oprawą wykorzystywaną w zakładach przemysłowych jest oprawa hermetyczna 2x58W. Jest ona na tyle uniwersalną oprawą ponieważ stopień szczelności IP65, oraz umiarkowanie niski koszt jednostkowy oprawy sprawia, że jest ona używana w halach produkcyjnych , magazynowych , pomieszczeniach socjalnych, zapleczach czy nawet umywalni pracowniczych.

Poniżej przedstawiam rozwiązanie oświetlenia hali wysokiego składowania o wysokości montażu opraw 10m.
Oprawy użyte do tej symulacji są marki Philips TCW060 2x58W 

reg3

Jak widać na przedstawionej symulacji konieczne użycie jest 132 oprawy które spełniają założenia normy PN-EN 12464-1 , oraz pobierają 14.520 W. Zgodnie z cenami cennikowymi koszt instalacji wynosi : 18.744,00 zł

Poniżej rozkład natężenia światła w tak zwanych pseudo kolorach gdzie kolor biały oznacza 150lx a kolor czarny 0lx

Świetlówka Pseudo kolory

 

Oświetlenie wysokiego składowania  oprawą typu High-Bay 250W:

Wraz z rozwojem źródeł wysokoprężnych pojawiły się oprawy typu High-Bay, jest to drugi typ opraw służących głównie do oświetlania dużych magazynów, hal produkcyjnych o znacznych wysokościach. Dzięki dużej  liczby światła (lumen) jaką emituje oprawa umożliwiło to ograniczenie ilości punktów świetlnych.

Poniżej przedstawiam rozwiązanie oświetlenia hali wysokiego składowania o wysokości montażu opraw 10m.
Oprawy użyte do tej symulacji są marki Philips BY150P 250W 

 reg2

Jak widać na przedstawionej symulacji konieczne użycie jest 36 opraw które spełniają założenia normy PN-EN 12464-1 , oraz pobierają 9.864 W. Zgodnie z cenami cennikowymi koszt instalacji wynosi : 29.520,00 zł

Poniżej rozkład natężenia światła w tak zwanych pseudo kolorach gdzie kolor biały oznacza 150lx a kolor czarny 0lx

 MH Pseudo kolory

 

 

Oświetlenie wysokiego składowania  oprawą typu LED:

Rozwój technologi LED w oświetleniu stał się rewolucyjny jeżeli chodzi o oświetlenie przemysłowe. Sterowanie optyką w taki sposób by emitowane światło było ukierunkowane w miejsce gdzie faktycznie tego światła potrzebujemy a bardzo wysoka sprawność opraw pozwoliła ograniczać liczbę opraw.

 

Poniżej przedstawiam rozwiązanie oświetlenia hali wysokiego składowania o wysokości montażu opraw 10m.
Oprawy użyte do tej symulacji są marki Philips WT460C 64S NB 

reg1

 

Jak widać na przedstawionej symulacji konieczne użycie jest 42 opraw które spełniają założenia normy PN-EN 12464-1 , oraz pobierają 9.864 W. Zgodnie z cenami cennikowymi koszt instalacji wynosi : 42.000,00 zł

Poniżej rozkład natężenia światła w tak zwanych pseudo kolorach gdzie kolor biały oznacza 150lx a kolor czarny 0lx

 

LED Pseudo kolory

 

 

 

 

Porównanie Oświetlenia LED do konwencjonalnego rozwiązania :

Do obliczeń czasu zwrotu inwestycji została przyjęta stawka za energię elektryczną w wysokości 0,3 zł

Oraz dzienne wykorzystanie opraw 18h, co daje rocznie: 6552h

TCO 1

Jak widać na przedstawionej kalkulacji zwrot inwestycji następuję po jednym roku a roczna oszczędność na energii elektrycznej jest rzędu 24.082,53 zł, co przy 5 letniej gwarancji dawanej przez producenta na oprawę Philips WT460C mamy gwarantowane 120.412,65 zł. Rzeczywiste wartości mogą okazać się większe ponieważ przy oprawach konwencjonalnych wypadałoby doliczyć koszty związane z wymianą źródeł.

Porównanie Oświetlenia LED do HighBay’owego rozwiązania :

Do obliczeń czasu zwrotu inwestycji została przyjęta stawka za energię elektryczną w wysokości 0,3 zł

Oraz dzienne wykorzystanie opraw 18h, co daje rocznie: 6552h

tco2

 

Jak widać na przedstawionej kalkulacji zwrot inwestycji następuję w ciągu pierwszego roku a oszczędność na energii elektrycznej jest rzędu 14.930,70 zł. rocznie co przy 5 letniej gwarancji dawanej przez producenta na oprawę Philips WT460C mamy gwarantowane 74.653,5 zł. Rzeczywiste wartości mogą okazać się większe ponieważ przy oprawach konwencjonalnych wypadałoby doliczyć koszty związane z wymianą źródeł.

 

Dokładnie analizując przedstawione dane wynika, że niski koszt początkowy nie jest najbardziej korzystny dla inwestora i należy dobrze przeanalizować podejmowane kroki.

Przy oświetleniu ledowym należy wspomnieć, że jeszcze większe oszczędności można uzyskać przy zastosowaniu sterowania oświetleniem typu DALI – więcej o sterowaniu DALI można przeczytać TUTAJ

W razie pytań zapraszam do kontaktu.