Inteligentny Dom


Inteligentny dom (mały BMS), hasło które w dzisiejszych czasach stało się bardzo popularne, jednak gdy przychodzi do realizacji każdy zastanawia się czym tak na prawdę chciałby mieć możliwość sterowania.

Przez wszystkie konsultacje z klientami, można wyodrębnić 3 najczęściej powtarzające się elementy na których należy się skupić.

1) STEROWANIE ZUŻYCIEM ENERGII CIEPLNEJ

 

Na grafice poniżej jest przedstawiony system monitorowania oraz zarządzania energią cieplną w domu. System przedstawiany poniżej wykorzystuje protokół Enocean, który jest protokołem bezprzewodowym. Nie wymaga on podkuwania tynków przy już istniejącej instalacji, zatem jeżeli zapomnieliśmy o okablowaniu podczas budowy albo chcemy wykonać mało inwazyjną metodą modernizacje instalacji w mieszkaniu to systemy oparte na protokole Enocean są odpowiednim rozwiązaniem.

System oparty jest na zainstalowaniu termostatów na grzejniki oraz czujników temperatury zewnętrznej oraz wewnętrznej w każdym pomieszczeniu. Działanie całego sterowania polega na tym, że elementy monitorujące temperaturę przekazują informacje do sterownika zarządzającego, w którym mamy napisaną logikę (np. w pokoju gościnnym mamy <20 stopni C , podkręcaj grzejnik póki nie osiągniemy takiej temperatury).

Oczywiście można dopisać logikę, uwzględniającą program nieobecności, oraz ustosunkowaniu działania systemu od otwartego okna poprzez dołożenie kontaktronów, lub też w przypadku podstawionym poniżej , działanie logiki w zależności stosunku temperatury wew. do temperatury zew.

id1ID2

 

 

Specyfikacja takiego systemu to :

1x Zewnętrzny czujnik temp. EnOcean

3x Wewnętrzny czujnik temp. EnOcean

3x Siłownik zaworu EnOcean

KOSZT SYSTEMU : 3.723,00 zł netto

Sterownik zarządzający (jeżeli rozbudowujemy system jest wtedy niekonieczny):

1x Sterownik (EnOcean, Modbus)

W razie pytań zapraszam do kontaktu

 

2) STEROWANIE OŚWIETLENIEM PODSTAWOWYM

Na grafice poniżej jest przedstawiony system zarządzania oraz monitorowania oświetleniem podstawowym. System przedstawiany poniżej wykorzystuje protokół Enocean, który jest protokołem bezprzewodowym. Nie wymaga on podkuwania tynków przy już istniejącej instalacji, zatem jeżeli zapomnieliśmy o okablowaniu podczas budowy albo chcemy wykonać mało inwazyjną metodą modernizacje instalacji w mieszkaniu to systemy oparte na protokole Enocean są odpowiednim rozwiązaniem.

System sterowania oświetleniem działa na zasadzie zapalania/ściemniania poszczególnych obwodów oświetleniowych. Montowane włączniki pojedyncze/podwójne komunikują się ze sterownikiem zarządzającym a ten po przetworzeniu uruchamia odpowiednią scenę świetlną. Element wykonujący włączenie ma możliwość sterowania oświetleniem poprzez wykorzystaniu protokołu 1-10V.

Zatem najlepszym rozwiązaniem będzie zaprogramowanie włącznika światła by zapalił światła na 100% a przyciemnianie zostanie zrealizowane poprzez zaprogramowanie sterownika w odpowiedni sposób, który będzie mógł być sterowany z Smartphone, Ipad’a lub też komputer.

 

id1ID3

 

 

 

Specyfikacja takiego systemu to :

4x Przycisk podwójny EnOcean

4x Przekaźnik ośw./siłow. 1-10V EnOcean

KOSZT SYSTEMU : 4.152,00 zł netto

Sterownik zarządzający (jeżeli rozbudowujemy system jest wtedy niekonieczny):

1x Sterownik (EnOcean, Modbus)

W razie pytań zapraszam do kontaktu

 

3) ZARZĄDZANIE DODATKOWYMI ELEMENTAMI

Na grafice poniżej jest przedstawiony system zarządzania oraz monitorowania takimi elementami jak, oświetlenie dekoracyjne w podciągach, lub też sterowania i opuszczanie roletami. Sterownik, zarządzający komunikuje się z elementami poprzez użycia wyjść analogowych (1-10v) , binarnych (0-1) dlatego przy wykorzystaniu tych wej/wyj konieczne jest położenie przewodu.

Dodatkową funkcją tego sterownika jest to, że można w nim opisać logikę i z łatwością ją zmieniać.
System posiada w sterowniku zainstalowane całe potrzebne oprogramowanie więc nie trzeba wykupywać licencji, oraz ma możliwość integracji z innymi systemami, które komunikują się po jednym z protokołów – Enocean, ZigBee, LonWorks (KNX), Modbus, CAN.

 

ID4

id1

 

 

 

Specyfikacja takiego systemu to :

Sterownik zarządzający

1x Sterownik (EnOcean, Modbus):

KOSZT SYSTEMU : 1.980,00 zł netto

W razie pytań zapraszam do kontaktu