BIM


BIM

czyli z angielskiego Building Information Modeling jest to tak na prawdę sposób prowadzenia całego procesu budowy. W dużym uproszczeniu używanie BIM’u sprawia, że projekty do tej pory w głównej mierze tworzone w 2D zaczynają powstawać w 3D.

W dużym stopniu architekci w Polsce już wykorzystują modele BIMowe ale jeżeli chodzi o branże związaną z tak zwanym MEPem (Mechanical , Electrical and Plumbing) to w zakresie branży elektrycznej proces BIM w zasadzie nie istniał. Dopiero niedawno narzędzia programowe pozwalają na skuteczne wdrożenia tego procesu.

Zalety BIM dla branży elektrycznej

1. Dostępność z każdego miejsca

Przede wszystkim musimy wyobrazić sobie, że aby stworzyć całościowy dobry projekt nie wszyscy muszą siedzieć koło siebie w celu lepszej koordynacji. Dzisiaj na dobrą sprawę wystarczy nam odpowiedni serwer oraz narzędzie które pozwala pracować wszystkim branżom na jednym modelu. Najlepszym narzędziem na chwilę obecną do wspólnej pracy na jednym modelu jest oprogramowanie Autodesku Revit. Dodatkowo Autodesk udostępnia wsparcie tak zwanego systemu A360 do pracy sieciowej. Zatem w momencie kiedy powstaje projekt rysunku wszystkie branże mogą pracować na tym pliku i na bieżąco branżyści mogą się koordynować w swojej pracy. Co za tym idzie, nie musimy ograniczać się tylko do uczestników w obrębie jednego miasta czy kraju, wystarczy dobre łącze z internetem i jesteśmy w stanie przeprowadzać bardzo dobre procesy koordynacyjne pomiędzy branżami.

2. Koordynacja między branżowa

Nie trudno przyznać się, że większość problemów na budowie w procesie realizacji wynika z braku dobrej koordynacji, gdy byliśmy w projektach 2D łatwo można było o taką pomyłkę ze względu na błąd rzędnej w którejś z branży czy po prostu braku dobrego odczytania przekroju. W Revicie mamy możliwość tworzenia przekrojów w zasadzie z automatu i gdy czegoś nie jesteśmy pewni lub brakuje nam któregoś spojrzenia w kilka chwil jesteśmy w stanie stworzyć widok, który nas interesuje.

 

 

przekrój

 

3. Zestawienia 

Każdy dobry projekt składa się z zestawień ilościowych dokładnie tego co jest zaprojektowane. Zdarzają się bardzo często rozbieżności pomiędzy tym co jest w zestawieniach a tym co jest faktycznie narysowane w projekcie. Każde takie błędy sprawiają, że wycena prac związanych z wykonawstwem danego projektu ma większe lub mniejsze ryzyko. Gdy tworzymy projekt w technologi BIM zestawienia są tworzone praktycznie z automatu i program nie pozwoli nam wygenerować innej liczby urządzeń niż faktyczna jaka jest w modelu. Dzięki temu rewizje projektów mają w sposób automatyczny poprawiane zestawienia i ryzyko błędu jest znacznie mniejsze.

4. Czas

Stworzenie modelu elektrycznego w oparciu o technologie BIM początkowo wydaję się dłuższy , jednak po dłuższej analizie można śmiało stwierdzić, że czas potrzebny na stworzenie projektu elektrycznego biorąc pod uwagę wszystkie jego elementy wychodzi o około 20% krótszy niż stworzenie całego nowego projektu w technologii 2D. Po części wynika to z faktu tworzonych zestawień po części wynika to też z modułów ułatwiających np. z automatu tworzących się obliczeń oświetlenia przy rozmieszczaniu lamp w modelu.

5. Dokładność

Proces BIM to nie tylko projektowanie ale zarządzanie budową. W modelu możemy podać dużo istotnych rzeczy związanych z każdym elementem elektrycznym który wrysowujemy w model.

dane

 

Dzięki tworzeniu pełnej szczegółowości w trakcie procesu budowy dużo łatwiej jest zarządzać projektem

 

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowanni współpracą w zakresie elektryki w modelach BIM zapraszam do kontaktu.